A legősibb kutyalelet
2010.08.09. 12:02
2010.08.04. Forrás: farm.hu
A szakemberek szerint több mint 14 ezer éves az az állcsont darab, amit egy svájci barlangban találtak. Jelenleg ez a legősibb kutyafosszília - vagy mégsem?
A leletet még 1873-ban tárták fel a Schaffhausen kantonban található kesslerlochi barlangban, nem messze a német határtól. A szakértők a fosszíliák legfrissebb elemzése után arra jutottak, hogy minden bizonnyal egy már háziasított eb maradványaira bukkantak. Az eredmények szerint i. e. 14100-14600 környékéről származik a lelet.
A kutatásban részt vevő Hannes Napierala, a Tübingeni Egyetem archeológusa szerint a felfedezés egyértelműen igazolja az elképzelést, hogy akkoriban már éltek háziasított kutyák Közép-Európában. Vannak azonban, akik nem értenek egyet vele.
Korábban ugyanis ennél jóval idősebb fosszíliákat is kutyák maradványaiként azonosítottak, például a Belgiumban található Goyet barlangban feltárt, 31700 évesnek becsült leletet, de a tübingeni szakemberek az International Journal of Osteoarcheology című tudományos folyóiratban közzétett cikkükben úgy vélik, az még valószínűleg egy farkastól származik. Szerintük ezt támasztja alá, hogy a kesslerlochi csontdarab és a fogak jelentősen kisebbek.
A Discovery News információi szerint a belga maradványok elemzését vezető Mietje Germonpré paleontológus nem ért egyet a feltételezéssel, úgy véli továbbra is a Goyet lelet a legősibb nyoma a háziasított kutyának.
|