Karácsonyra állatot?
2010.12.01. 09:24
Biztos találtál már gyermeked karácsonyi kívánságlistáján valamilyen háziállatot. Lehet, hogy ez az utolsó alkalom arra, hogy ésszerűen átgondold, ez vajon egy olyan kívánság, amit teljesíteni kell, vagy épp olyan, amivel még várni kellene.
Ez a döntés sok gondolkodást igényel, mivel nem biztos, hogy vissza lehet vinni az állatot, illetve nehéz eladni. És persze lelkileg sem könnyű, sem a gyereknek, sem neked, sem pedig az állatnak.
Gondold végig, hogy készen állsz-e anyagilag állatot tartani, mivel elég sok pénzbe kerülnek a szükséges tartozékok, a kisállat étele és persze az állatorvosi számlák is. Ha cicát vagy kutyát veszel, akkor azok ivartalanítására is költened kell.
Azt is végig kell gondolnod, hogy egyáltalán van-e időd egy állatra. Ez nem azt jelenti, hogy a gyereknek van-e rá ideje, hanem, hogy neked lesz-e időd! Ha az újdonság hatása már elillant, akkor is kell, hogy legyen időd foglalkozni vele. Az állatok továbbra is törődést igényelnek, nem úgy, mint egy törött játék vagy egy kinőtt farmer.
Az is sokat számít, hogy mennyi hely van otthon. Elég hely van az állatnak? Vannak állatok, akik minimális helyet igényelnek, míg vannak, akik rengeteget. Ráadásul a nagy állatoknak ahhoz is nagy hely kell, hogy szaladgálhassanak. El kell döntened, hogy van-e elég helyed a kiszemelt állatnak.
Ha csupán béreled a lakást, nézz utána, hogy a főbérlő engedélyezi-e az állattartást, és hogy kér-e plusz díjat ezért. Kérlek, ezt már akkor ellenőrizd, mielőtt beszerzed az állatot – és nem csak azért, mert az állatot rejtegetni senkivel sem fair, és csak szívfájdalom lesz a vége.
Allergiás bárki is az állatokra a családból? Ezt könnyen ellenőrizheted, ha végiglátogatod az embereket ugyanazzal a típusú állattal, mint amilyenre vágysz.
Ha mindent figyelembe vettél, és úgy döntöttél, hogy teljesíted gyermeked kívánságát, mi lesz a következő lépés? Olvass tovább! Tudd meg pontosan, mi is kell majd az új kedvencnek (étel, szállás, játékok, törődés stb…).
Keress egy olyan állatorvost, aki azzal a fajtával is foglalkozik, amit te vennél. Nem minden állatorvos ért minden állathoz. Ha veszel egy madarat vagy hüllőt, akkor feltehetően keresned kell majd egy másik állatorvost azon kívül, aki a kutyád vagy macskád gondozza. Ha egzotikusabb vagy nagyobb állatot veszel, mint például egy lovat, akkor jóval tovább kell majd kutatnod egy megfelelő állatorvos után.
Gondold végig – a gyereked nélkül! Gondolj bele, milyen nehéz elvenni a cukorkát a kicsiktől és utána abba, hogy mennyire nehéz egy kedves állatot elvenni attól a gyerektől, aki már teljesen beleélte magát. Ha belépsz egy olyan helyre, ahol állatokat árulnak, a gyerekeid meg lesznek róla győződve, hogy kapnak egyet, és erre az eladók bizony nagyon odafigyelnek. Keress fel állatkereskedéseket, tenyésztőket vagy közösségeket ahonnan személyes tapasztalatokat kaphatsz arról az állatról, amelyiket választottad. Ez főleg akkor nagyon fontos, ha kutyát vagy macskát veszel. Ez segít eldönteni, hogy hol és kitől akard beszerezni az új kedvenced.
A következő lépés az, hogy megvedd a szükséges tartozékokat, és azt add karácsonyra a gyereknek. De! Érdemes az állatot karácsony után beszerezni, mivel sokkal stresszmentesebb mind neked, mind az állatnak és a gyermek is elkísérhet választani. Pár ok persze van arra is, hogy már karácsony előtt megvedd a kis kedvencet, de egy egész listányi érvünk bíztat arra, hogy várj.
Karácsony előtt:
1. A meglepetés varázsa.
2. Nincs harc, hogy melyiket válasszátok.
Karácsony után:
1. Nem kell külön helyet keresned az állatnak, ahová karácsonyig rejtheted.
2. A gyerekek segíthetnek kiválasztani.
3. Előre láthatod, hogy mit szólnak egymáshoz.
4. Nem kell aggódnod az ünnepek alatt a szobatisztaság miatt.
5. Nem kell aggódnod a rokonok allergiája miatt.
6. Nem kell azzal foglalkoznod, hogy hova tedd, amikor jönnek a vendégek, vagy amikor te mész vendégségbe.
7. Karácsonyra sok helyen „kiárusítják” azokat a piciket is, akiknek még a mama mellett lenne a helye.
8. Csakúgy, mint mindennek, az állatok árai is csökkenek az ünnepek után. (De a legjobb az, ha a gyerekekkel együtt meglátogatjátok az állatmenhelyeket, és onnan választjátok ki az új családtagot.)
9. Az állatnak könnyebb lesz hozzászokni az új környezethez, ha nyugalom van, mint egy eseménydús ünnep alatt.
10. Több időt áldozhatsz annak, hogy mindenkinek elmagyarázd, milyen sok törődést igényel egy állat.
11. Kevésbé valószínű, hogy néhány óra múlva félreteszik a gyerekek egy izgalmasabb ajándék miatt.
Ne feledd – SOHA ne vegyél hirtelen felindulásból állatot, mert ez senkinek nem jó!
(Pets Magazin)
|