Látás
A kutyák szeme sokkal érzékenyebb a fényre és a mozgásra, mint az emberi szem, de kevésbé képes érzékelni a tárgyak körvonalait. A szem felülete laposabb az emberénél, nem tudja olyan hatékonyan változtatni a fókusztávolságot mint az ember. Néhány fajta, pl a collie, képes érzékelni az olyan apró mozgást is, mint az emberi szem pupillájának összehúzódása.
HOGYAN MŰKÖDNEK A SZEMEK?
A szem folyadékkal telt golyó, amely a koponya egyik üregében helyezkedik el. Erős izmok rögzítik, amelyek lehetővé teszik fel-le, illetve jobbra-ballra való mozgást. A szem külső fedő rétege egy erős hártya, az ínhártya.
A szemlencse egy erős izomhoz kapcsolódik, amelynek összehúzódása megváltoztatja a lencse formáját, lehetővé téve a különböző távolságokra való fókuszálást. Ez az izom egyben tartja a lencsét. A szem hátsó részében helyezkedik el az ideghártya. A szemfenéken van még egy fényvisszaverő réteg, ettől világít a kutya szeme, amikor a fénysugár egyenesen belehatol.
Szemük felépítése miatt a kutyék nem úgy látják a színeket, mint mi. Nem tudják megkülönböztetni a sárga és a zöld, vagy a narancs és a piros közötti árnyalatokat, de a színskála két végén elhelyezkedő színek között különbséget tudnak tenni.
LÁTÓMEZŐ
A kutyáknak általában szélesebb a látómezejük, mint az embereknek, de azt a fejforma és a szemek elhelyezkedése erősen befolyásolja. A lapított orrú kutyák látószöge kb 200 fokos, ugyanakkor a szemre hajtó kutyáké 270 fokos. Térlátásuk azonban gyenge.
SZEMFORMÁK
A kutyák szemformája és a szemek elhelyezkedése befolyásolja a látóteret, így különbségek alakulnak ki a fajták között.
|