Szocializáció
A szocializáció az a folyamat, amelynek során egy társas lény megtanulja, hogyan viselkedjen a külvilággal szemben. A kölyöknek meg kell ismerkednie a környezetével, emberekkel, gyerekekkel és más kutyákkal, így nem lesz benne félelem irántuk.
KORAI SZAKASZOK
Újszülöttkor: születéstől kéthetes korig
Az újszülött kiskutyák tiszta lappal érkeznek a világra; nem tudják még, hogyan reagáljanak más kutyákra és a világ többi részére. Annak ellenére, hogy táplálék, testmeleg és fizika védelem tekintetében anyjukra vannak utalva, magatehetetlen külsejük mégis megtévesztő.
Tennivaló: Bár ebben az időszakban a kutyák látása és hallása még fejletlen, emberközelben kell lenniük. A szagok és érintések világában élnek, és már ilyenkor elkezdhetik emlékezetükbe vésni, milyen is valójában egy emberi kéz.
ÁTMENETI IDŐSZAK
2-4 hetes kor
Ebben a korban hirtelen változások állnak be a kölyök életében. A fülei kinyílnak, és nagy riadalommal reagál a zajokra. A látás is fejlődik, a kiskutya felismeri a mozgást és a fényt.
Tennivaló: Ahogy a kölyök a szocializálciós periódus felé közeledik, a környezetét egyre ingergazdagabbá és változatosabbá kell tenni, hogy ezáltal minél inkább megismerhesse a világ változatosságát.
SZOCIALIZÁCIÓ
4-12 hetes kor
A kiskutyák négyhetes korukban lépnek be a szocializáció periódusába; az ezt követő nyolc hét a fejlődésének legkritikusabb, leginkább személyiségformáló időszaka. A kutatások kimutatták, hogy azok a kölykök, akik ebben az időszakban az emberektől elzártan nevelkedtek, később tartanak az emberi kontaktustól, félénkek lesznek. Ennek az időszakban a végére a kölykök gondolkodásmintái éppen olyan fejlettek, mint felnőtt társaiké.
A legtöbb kiskutya 7-8 hetes koráig az anyja mellett marad. Játszani kezdenek testvéreikkel, sok mindent megtudnak a társas életről: megtanulják, milyen erősen lehet harapni.
Tennivaló: Tekintve, hogy a kölyök még az anyja mellett van, a tenyésztő feladata, hogy megismertessen vele különböző látványokat, zajokat, szagokat. Az ideális az, ha betekintést nyer a mindennapi emberi élet mozzanataiba, még mielőtt új otthonába kerül.
|