Történelem
Bár Európában léteznek 50000 éves barlangfestmények, amelyek kutyaszerű állatokat ábrázolnak, a legtöbb kutató úgy véli, hogy a kutya legfeljebb 15000 éve létezhetett. A 12000 éves kutyacsontvázat 1979-ben találták meg az izraeli Mallaha nevű helyen. A bronzból származó maradványok alapján a korai kutyák öt nagy csoportját lehet elkülöníteni.
ÓVAKODJ A KUTYÁKTÓL
Amikor Pompeji, a Vezúv által i. sz. 79-ben elpusztított város romjait kiásták, a régészek egy kutya maradványaira bukkantak. Az ókori rómaiak erősen megbíztak a házőrző kutyáikban, és hitték, hogy az alvilág kapuját is kutya őrzi. A nagyobb római városokban igen sok kutyát tartottak, és a kutyával őrzött házakat Óvakodj a kutyától! felirattal látták el. A rómaiak katonai célokra is alkalmaztak kutyákat.
VÁLTOZÓ SZEREPEK
Az évszázadok során a kutyákat ették és istenítették, vadászták és idomították.
- Egyes kultúrákban táplálékként használták. Kína egyes részein még ma is szokás a kutyahús fogyasztása.
-Nagy Kanut, Dánia, Anglia és Norvégia rendeletet adott ki a kutyatartási jogokról. Agarat, amely a legkedveltebb vadászkutya volt, csak a szabad polgároknak állt jogában tartani.
- Az elmúlt századokban kegyetlen rendeletet adtak ki. Hódító Vilmos elrendelte, hogy minden kutyatulajdonosnak le kell vágnia három ujjat kutyái minden lábáról.
- Vakvezető kutyákat az I. világháború idején használtak először, amikor egy német orvos felfigyelt egy német juhászkutya vak gazdája iránt tanúsított gondoskodó magatartására.
- Hallássérülteket segítő kutyákat először az Egyesült Államokban, San Franciscóban képeztek ki, 1977-ben.
APRÓSÁGOK KÍNÁBÓL
A kínai Han-dinasztia 400 éves uralma alatt számos kutyát ábrázoló szobor készült. Ezek nagy része gazdája sírján örködő kutyát örökített meg. Az ölebek nagyon népszerűek voltak az ősi Kínában.
|