Művészet
A művészet mindig is tükrözte az ember és a kutya között létrejött egyedülálló viszonyt, é a történelem minden időszakából maradtak olyan művek, amelyeknek fő témája a kutya. Történelmi festményeket, ókori asszír, egyiptomi és görög szobrokon és agyagedényeken is felismerhetjük őket. Mítoszokban, legendákban, illetve napjainkban inkább könyvekben és filmekben jelennek meg, bizonyítva, mennyire szorosan kapcsolódnak az emberi kúltúrához.
Szépművészet
- A korai euróoai művészetben gyakoriak voltak a kutyaportrék.
- A reneszánsz korban sok kép témájáz képezte a részletesen kidolgozott kutyaábrázolás. Leonardo da Vinci is festett kutyaképet.
- Sok impresszionista is bevonta a kutyát alkotásaiba.
Mítoszok és legendák
Az évszázadok során az emberek a világ minden táján beleszőtték a kutyát kultúrájukba, mítoszaikba.
- A görög mitológai talán leghíresebb ebe Odüsszeus hűséges kutyája, Argosz. Odüsszeoszt már húsz éve halottnak hitték, amikor hazatért a trójai háborúból, de kutyája elészaladt, hogy üdvözölje. Mivel azonban gazdája nem akarta, hogy felismerjék, nem foglalkozott vele. A kutyának azonnal megszakadt a szíve és elpusztult.
- Az egyiptomi mitológiában a kutyafejű isten, Anubisz vitte el a halottak lelkét, hogy ítélkezzen felettük a túlvilági élet előtt.
- A brit mitológia részét képezi Arthur király legendája. Szerepet kap benne kutyája, Cavall is, aki egy kőben hagyta kábnyomát Walesben.
- Az ősi kelta mitológia központi alakja Cichulainn. Nevének jelentése: Culann kutyája. E nevet egy hatalmas őrkutya legyőzésével szerezte.
- Az ősi kínai oroszlánkutya szerencsét és boldogságot hoz tulajdonosának.
- Az észak-angol legendákból ismerhetjük meg Barghest, a szörnyűséges méretű, óriási fogú és mancsú kutyát, amely csak éjjel bukkan fel. A hiedelem szerint, aki meglátja ezt az állatot rövidesen meg fog halni. Walesi megfelelője a vörös szemű Gwylligi, a sötétség kutyája. Man szigetén Mauthe Doog néven szerepel az a démoni spániel, amely a Peel-kastélyban kísértett. Ezek a félelmetes tünemények inspirálhatták Sir Arthur Conan Doyle-t A sátán kutyája című Sherlock Holmes-történet megírására.
|