Választási szempontok
A kutyák választéka méretet és formát tekintve szinte végtelen, de a leendő gazdának alaposan át kell gondolnia a döntését. Nyilvánvalóan ostobaság volna kicsi lakásba dogot, masztiffot vagy más óriási termetű fajtát választani. A törékeny csivava életét viszont a lármás gyerekek tehetik tönkre.
KÖLYÖK VAGY FELNŐTT?
Ahogy ki kell választani az igényeinknek megfelelő fajtát, úgy arról is dönteni kell, hogy felnőtt állatot vagy kölyökkutyát szerezzünk be. A kiskutya vásárlása megadja azt a lehetőséget, hogy nevelés által viselkedését a saját igényeink szerint formáljuk. Az otthoni kölyöknevelés sok idegeskedéssel járhat, időigényes, és nagyon sok odafigyelést tesz szükségessé. Igényli a kölyökkel való folyamatos kommunikációt és szüntelen tanítást attól kezdve, ahogy a házhoz került.
Aki kölyökkutya helyett felnőtt állatot választ, többnyire már lakáshoz szokott kedvenchez jut. Az idősebb kutyák jó része megtanulta, hogyan kell viselkednie az emberekkel, a gyerekekkel és más állatokkal szemben.
FAJTISZTA VAGY KEVERÉK?
Miután eldöntöttük, hogy felnőtt vagy kölyökkutyát szerzünk be, jöhet a következő kérdés: fajtiszta vagy keverék legyen?
Fajtiszta kutyával az ember valóban azt kapja amit vár. A fajtaleírás alapján előre tudható, hogy mekkorára fog nőni a kölyök, milyen színű lesz.
Sokan állítják, hogy a keverékek szívósabbak, egészségesebbek, mint számos törzskönyvezett fajta.
KAN VAGY SZUKA?
Leendő kutyánk ivarának eldöntése gyakran személyes kérdés. Általában azt mondják, hogy a szukák könnyebben nevelhetőek. Mindkét nemnek szüksége van állatorvosi ellátásra, testmozgásra, gondoskodásra.
ÖRÖKLETES BETEGSÉGEK
Sok fajta szenved örökletes rendellenességektől, mint például a csipőízületi dysplasia, szív- és szemproblémák vagy a süketség. Ezért meg kell győződni arról, hogy a kiskutya szülei nem hordozták-e ezek valamelyikét
|