Az első napok
Egy új kutya mindig egy új kaland, még annak is, akinek korábban volt már kutyája. Minden kutya ,ás, és még egyazon fajta képviselői is mutathatnak olyan személyiségjegyeket és viselkedésformákat, amelyek jelentősen elütnek a többitől. Heltekbe, sőt hónapokba telhet, amíg a kutya és az ember véleményt alkot egymásról, és kitapasztalja, hogy bizonyos helyzetekben miként viselkedik a másik.
Sok problémát és félreértést kerülhetünk el, ha előre megtervezzük a kapcsolatunk fejlesztését.
AZ ÚJ KUTYA
Ha az új jövevény kölyök, akkor az első változás, amivel szembe kell nézni, az, hogy elszakadt az anyjától és a testvéreitől. Környezetében minden új és idegen.
Még ha van is egy idősebb kutya a háznál, annak idegen a szaga, és másként viselkedik, mint azok, amelyeket a kölyök eddig megismert. Ha pedig felnőtt kutyát viszünk haza, amely eddig is lakásban élt, a környezet talán megszokott lesz számára- de az új gazda akkor is idegen.
Ebben az időszakban az életkortól függetlenül a nyugalom és az állandóság a legfontosabb. Még ha legszívesebben odarohannánk és rákiabálnánk az újonnan érkezett állatra, ha valami olyat tesz, ami nem tetszik, akkor is várjunk és gondolkodjunk! Időbe tellik az új kutyának, hogy megismerje, megtanulja a házirendet, és megtanulja értelmezni új gazdája hanghordozásait. Elsősorban türelemre van szükség ahhoz, hogy ne rettentsük meg a kutyát- és semmi nem fontosabb, mint lkerülni azt, hogy félelmet vagy feszültséget érezzen új otthonában.
Az első napokban töltsön minél több időt új lakótársával! Szenteljen neki sok figyelmet, hogy minél előbb beilleszkedhessen új környezetébe! Hagyja, hadd fedezze fel egyedül új otthonát, majd mutassa meg neki fekhelyét. Mivel a pici számára az első napok nagyon stresszesek, segítsen neki, és halmozza el sok szeretettel!
Honvágy
A kis négylábúnak új otthona első látásra idegennek tűnik, tele ismeretlen szagokkal, zajokkal és arcokkal. Az első napokban elveszettnek érzi magát, mindentől fél, hiszen elvesztette családját. Mostantól Ön jelenti számára a biztonságot, a társaságot és a közelséget! Érdemes beszereznie egy olyan rongyot, amin érezni a kutyus anyukájának illatát, ezzel csillapíthatja a kölyök honvágyát. Figyeljen arra, hogy új barátja nyugodtan pihenhessen! A kiskutyáknak ugyanolyan fontos az alvás, mint a kisbabáknak! Ne zavarja őt pihenés közben!
Az első éjszakák és nappalok
Az első éjszakán a kiskutyánk gyakran sír és nyugtalan, ha egyedül hagyja. Ha az ágyába meleg palackot vagy rongyot tesz, könnyebben megnyugszik a megszeppent csöppség. Válasszon a picinek nevet és beszéljen hozzá sokat! Hamarosan hallgatni fog új nevére.
Kezdeti időszak
Ha vannak gyerekei, magyarázza el nekik, hogy a kis kölyök nem játékszer. Egy fiatal kutyust soha ne hagyjon egyedül egy idősebb kutyával vagy macskával, hiszen minden állat védi saját territóriumát. Legyen mindig türelmes és kedves a picihez. A kezdeti időszak tele van izgalommal, hiszen ekkor ismeri meg Önt új társa, megtanul bízni Önben, kialakul kettejük között a barátság. Ez az időszak egy boldog, közös jövő időszakának kezdete.
Az első hetek
Az első hetekben a pici anyatejet eszik. A harmadik héttől már adhat neki szilárd táplálékot is. Az első napok izgalmai bél- és gyomorproblémákat okozhatnak a kicsinél, így érdemes először főtt rizzsel vagy csirkehússal kezdeni az etetést. Minden esetben figyeljen arra, hogy legyen tiszta vize a kicsinek. A kutya egészségének megőrzése érdekében minden élethelyzetben fontos a megfelelő táplálék biztosítása. A Pedigree Junior eledelei a legjobb választás egy növekedésben évő kutyának, hiszen minden olyan anyagot tartalmaznak, amik szükségesek az állat fejlődéséhez. A Pedigree termékek fehérje-, vitamin-, ásványi anyag- és energiatartalma mind a picik szükségleteihez lettek kialakítva.
Az első hónapok
Az első hónapok nagyon fontosak. A táplálásra ebben az időszakban kell a legjobban figyelni! Ha kérdése van, keresse fel állatorvosát! Kutyája étrendjét ebben a korban már bővítheti száraz és konzerves kutyaeledellel. Kezdetben az etetés előtt húsz perccel mártsa a száraz kutyaeledelt langyos vízbe! Minden esetben adjon friss vizet a kutyusnak!
Problémák az etetésben
3 hónapos korig naponta hatszor kell enni adni a kutyának. Ne hagyja, hogy a négylábú fél óránál tovább turkálja az eledelt. Ha a pici nem akar enni vagy nem ette meg az összes eledelt, vegye el, és adja neki a következő etetéskor. Így a kutyus ismerni fogja az etetések menetrendjét, és a túlsúllyal sem lesz problémája. Ha hányást, hasmenést vagy kedvetlenséget tapasztal a picinél, forduljon azonnal orvoshoz! Ezek a tünetek a kölyköknél komoly betegségre is utalhatnak!
A KUTYÁK TESTBESZÉDE
Az állatok nem mondhatják el nekünk, hogy félnek, hogy elhagyatottnak és magányosnak érzik magukat. Nem tudnak levelet írni, hogy értesítsenek a zavaró szagokról, látványokról és hangokról.
Érzéseiket és félelmeiket csak testbeszédük, hangjuk és mimikájuk segítségével fejezhetik ki.
Amikor egy kiskutya hirtelen összetalálkozik egy naggyal és megretten tőle, behódoló testtartást vesz fel: olyan közel lapul a földhöz, amennyire csak tud, fülét hátracsapja, farkát pedig hátsó lábai közé húzza. Idegen környezetbe kerülve a felnőtt kutya is rosszul reagálhat.
HÁZI SZABÁLYOK
Bár nagyon fontos, hogy ne félemlítsük vagy ijesszük meg az új jövevényt, mégis vannak alapvető házi szabályok, amelyeket már a kapcsolat elején be kell tartanunk, mert ez is állandóságot és így biztonságot nyújt a kutyának. A gyerekekhez hasonlóan a kutyáknak is tudniuk kell, hogy hol a határ. Némelyek megkísérlik áthágni, kijátszani ezeket a szabályokat, míg mások boldogan igyekeznek betartani.
Sokkal könnyebb előre meghatározni a szabályokat, mint a bekövetkezett gondok alapján később korrigálni. Ha a kutyát mindenki különböző módon jutalmazza és bünteti, akkor soha nem tanulja meg, hogy mit szabad és mit nem. Pl. ha a díványon összegömbölyödve fekve az egyik családtagtól ezért kedvességet és simogatást kap, míg a másik családtag ugyanezért dührohamban tör ki, a kutya sohasem lesz képes megérteni, hogy az egyes családtagokhoz más és más szabályok kötődnek.
|