Igények
Teljesen nyilvánvaló, hogy a kutyáknak vannak alapvető szükségleteik: élelem, víz, alvóhely, mozgás és állatorvosi felügyelet. Nem érhetjük be azonban azzal, hogy kutyánk pusztán létezik: azt szeretnénk, hogy boldog, teljes életet éljen. Mindehhez azonban többet kell tennünk, mit kielégíteni kedvencünk fizikai szükségleteit - érzelmi és társasági életre is szüksége van.
Ahhoz, hogy megértsük a kutyát szükségünk van bizonyos ismeretekre a fajtájáról. A kutyák viselkedésének nagy része visszavezethető a génekre és az általuk meghatározott örökletes tulajdonságokra. Ahogy a neves angol viselkedéskutató, John Rogerson mondta: ,,A gének tartják a fegyvert, de a körülmények húzzák meg a ravaszt"
AZ INTELLIGENCIA JELEI
A jó és a rossz kutyát nem tudják egymástól megkülöníteni. Nem értik miért rossz sáros lábbal végigmenni a szőnyegen. Sajnos a kutyák gyakran olyan színben tűnnek fel gazdáik előtt, mint akik megbánják bűnüket, ezért az emberek megbocsátanak. Amit a gazdi valójában lát, az a behódoló magatartás egyik jele.
ÉRTELEM ÉS ÉRZELEM
A kutyák tele vannak érzelmekkel. Kiváltható belőlük a harag és az agresszió, és természetesen ismerik a stresszt is. A kutyák közlésrendszere igen változatos.
Tegyük fel magunknak a kérdést, melyik kutya az okosabb, amelyik a parkban a gazdája hívó szavára azonnal rohan hogy rátegyék a pórázt, vagy az amelyik tovább rohangál, és remekül érzi magát?
A KUTYA FÜGGŐSÉGE
-
Az újszülött kiskutya teljes függőségben él anyjától a táplálék és a testmeleg miatt.
-
Később a gazdájától függ alapvető szükségletei miatt
-
Nem tudja megmondani ha beteg. Tanuljuk meg a kutya viselkedésének jeleit.
-
Erős az érzelmi kötődésük.
-
Egyes kutyák túlzott függőségbe kerülnek, nem viselik el az egyedüllétet.
-
Ha két kutyánk van, ügyeljünk arra, hogy időnként külön is legyenek.
|