Utazás
Mint családtag, a kutya részt vesz minden tevékenységünkben, így el akar majd kísérni utazásainkon is. Ezért hozzá kell szoknia ahhoz, hogy együtt utazik a gazdájával, és meg kell tapasztalnia annyi utazási módot, amennyit csak lehet. A kutyával való utazás élvezetes lehet, de tény, hogy az utat jól meg kell tervezni.
AUTÓZÁS
Az autóban utazás nem olyan élmény, amivel a vadon élő kutyák valaha is találkozhattak volna, így a kutya sszámára nem természetes viselkedés, hogy kényelmesen hátradőljön, ha autóban utazik. Ezért fontos megtanítani arra, hogy autózni kellemes, és arra is, hogy milyen viselkedést várunk el tőle ilyenkor.
Fokozatosan ismertessük meg a kutyával az autót. Kezdjük először csak egy parkolásnyi idővel. Utána induljunk el az autóval, s közben tartsuk a kityát nyugton, mert a sebesség növekedése miatt tengeribetegség alakulhat ki. Sok kutya rosszul lesz az első néhány út során.
A kutya mozgásának korlátozása az autóban biztonsági okokból is lényeges. Ha szabadon mozoghat az utastérben, az zavarhatja a vezetést. A kutya maga is nagyobb biztonságban van, ha nyugdon marad: nem fog előrezuhanni hirtelen fékezéskor, és nem ugrik ki az ablakon.
Hasznos lehet az utazóláda használata. Alkalmazhatunk védőrácsot is. Ha a kutyának az autó ülésén kell utaznia, használjunk a kutyák számára készült speciális övet- ez egy hám, amit a biztonsági övhöz lehet rögzíteni.
Egyes kutyák folyamatosan ugatnak az autóban. Ez általában azért van, mert az utazást párosítják a szabadban tett sétával vagy barátok meglátogatásával, és túlságosan fellelkesülnek. Ültessük be a kocsiba akkor is, ha nem kirándulni megyünk, hogy tudja, az utazás nem mindig úgy végződik, mint ahogyn elképzeli.
A kutyát soha nem szabad nyári melegben napon az autóban hagyni. A kutyák hamar túlhevülnek, és perceken belül belehalhatnak a hőgutába. Nem éri meg a kockázatot!!!
LÉGI KÖZLEKEDÉS
A külföldi utazásokra vonatkozó szabályok országonként változnak. Néhány beszettségmentes országban, mint például Nagy-Britanniában, Ausztráliában és Japánban szigorú szabályok vannak a háziállatok bevitelére. Más országok az állatok számára külön útlevelet tesznek kötelezővé, illetve megkövetelik az azonosíthatóságát mikrcochip alapján. Indulás előtt győződjünk meg a szabályokról.
Általában igazolást is szoktak kérni az állatorvosoktól, hogy a kutya egészségi állapota megfelelő.
VONAT ÉS BUSZ
Már kicsi kortól kezdve hozzá kell szoktatni a kiskutyát. Ha túl későn ismertetjük meg vele, lehet hogy nehezen szokja meg a nyüzsgést és a nagy zajt. Mindig tartsuk be a szabályokat, és utazás közben a kutya legyen pórázon.
HA A KUTYA OTTHON MARAD
Ha úgy döntünk, hogy kutya nélkül megyünk nyaralni, gondoskodni kell róla ímg távol vagyunk. A nyári hónapokban mindig tele vannak a menhelyek, mert a felelőtlen gazdák kiteszik kutyáikat az utcára.
Megkérhetjük ismerősünket hogy vigyázzon a kutyára, vagy kereshetünk esetleg panziót. A legtöbb kutya számára a kutyapanzióban eltöltött idő nem könnyű.
A JÓ KUTYAPANZIÓ
- Léteznek alapszintű és luxus szállodák.
- A kennelben legyen biztonságos, meleg alvóhely, és külső kifutó.
- A panzió köteles kérni a kutya oltási bizonyítványát
- Érdekjlődjünk, hogy sétáltatják-e időnként a kutyákat.
- A zajszint legyen minimális.
|