Az egészséges kutya
Az egészséges kutya az életerő és a jó közérzet egyértelmű jeleit mutatja, míg az egészségi problémákat általában külső jelek is elárulják.
SZEMEK
A szemeknek tisztának és fényesnek kell lenniük, mindenféle váladékozás nélkül. Bármiféle homályosságról, a pupilla méretének tartós változásáról, vag pirosságáról haladéktalanul tájékoztatni kell az állatorvost. A kutyák is szenvedhetnek kötőhártya-gyulladásban. Ez állatorvosi kezelést iogényel, de könnyen gyógyítható.
FÜLEK
A kutya hallójáratának tisztának kell lennie, benne a bőr rózsaszín. Ha barna lerakódás van rajta, vagy furcsa szagot áraszt, az fertőzésre vagy élősködők jelenlétére utal.
ORR
A kutya orrának nem szabad váladékoznia. A hagyományos tapasztalat szerint a kutya orrának hidegnek és nedvesnek kell lennie, ám ez nem mindig van így, mivel a kutya orrának változásait az időjárás és az aktuális cselekvése befolyásolhatja, de az egészségi állapot is. Midenesetre az orrnak nem szanad száraznak vagy forrónak lennie.
SZÁJ
A kutyáknak is elromolhat idős korára afoga, az ideális állapot az, ha tiszták és fehérek. Előfordul, hogy a kutya foga letörik. A fogápolás az ínyfertőzést is megelőzheti. Az egészséges íny rózsaszínű és sima, vérzések nélkül.
A kutya lehelete általánosságban nem kellemes, mégsem szabad ezt a szobában érezni. A tartósan kellemetlen szájszag fogászati vagy étrendi problémára utal.
BŐR ÉS SZŐRZET
A kutya bőre általában rózsaszín, a korpásodás nyoma nélkül. A többszínű kutyafajták esetében pigmenfoltokat találhatunk a bőrön, ami teljesen normális. A bundának mentesnek kell lennie a bolháktól és egyéb élősködőktől.
LÁBAK
A kutyák mancsainak talp- és lábujjpárnái általában meglehetősen erősek, de hólyagok és vágások keletkezhetnek rajta, ha túl sokat gyalogolnak vagy futnak.
HAS
A puffadt has gyomorbántalmakra utalhat, meg kell mutatni az állatorvosnak.
A kutyáknak is van köldöke, a kolykokkutyáknál gyakran alakul ki köldöksérv, ezért ellenőrizzük, nem áll-e fenn rendellenesség.
|