Emelés, érintés
A kutyák kapcsolatteremtési formái hasonlítanak az emberéhez. Éppen úgy élvezik a testi érintést, mint mi, de van néhány különbség. Fontos, hogy különösen a gyerekek tanulják meg, hogyan szabad hozzányúlni a kutyához, és hogy minden családtag tudja, hogyan kell felemelni, és megfelelően bánni velük.
HOGYAN TARTSUK A KISKUTYÁT?
Egyik kezünkkel fogjuk át a kölyök mellkasát, a másikkal pedig támasszuk alá a farát, hogy erre nehezedjen a súlya. Tartsuk a kiskutyát a mellünkhöz közel, hogy biztonságot nyújtsunk neki. Soha ne emeljük fel a hónaljánák fogva, ne tartsuk a levegőben.
FELNŐTT KUTYÁK FELEMELÉSE
A felnőtt kutyák gyakran tiltakoznak ez ellen, mert kényelmetlenül érzik magukat, és kellemetlen emlékek fűződhetnek hozzá, mint például az, hogy az állatorvosi vizsgálóasztalra tesszük őket. Közepes vagy nagy testű kutya emelésekor a ,,birjúemelésnek" nevett fogást alkalmazzuk: a kutya oldalára állva, egyik karunkkal a mellkasát, másikat a combjait alátámasztva emeljük föl óvatosan, egyetlen mozdulattal. Ezt a fogást gyakoroljuk be.
ÉRINTÉS
Rendkívül fontos, hogy megtudjuk tapogatni a kutya testének minden pontját anélkül, hogy ellenkezne.
ISMERETLEN KUTYÁK
Ha valaki más kutyáját szeretnénk megérinteni, megsimogatni, előbb mindig kérjünk erre engedélyt. Ha a gazdája beleegyezik, ellenőrizzük, hogy vajon a kutya is örül-e neki. Oldalunkat fordítsuk felé, nyújtsuk oda a kezünket, hogy megszimatolhassa. Ha a kutya közelebb jön és megszimatol minden rendben van. Ha elhúzódik, hátracsapja a fülét, ne folytassuk az ismerkedést.
|