Fegyelem
Habár a kutyák igen jól megértik testbeszédünket, megtanulják a fontos kulcsszavakat, és előre ki tudják számítani a viselkedésünket, az mégis bizonyos, hogy cselekedeteinket nem tudják egyértelműen megítélni.
TISZTESSÉGES JÁTÉK
A kutya nincs tekintettel arra, hogy akire üdvözlésképpen felugrik, az éppen kopott nadrágot visel, vagy csinos szoknyát és harisnyát. A mi dolgunk, hogy okosan viselkedjünk. Nem tisztességes dolog egy kutyát megfenyíteni azért, mert kutyaként viselkedett, ha nem tanítottuk meg arra, hogy viselkedése nem helyénvaló. Nem várhatjuk el tőle, hogy különbséget tegyen a hét napjai vagy a különböző ruhák között.
TESTI FENYÍTÉS
A testi fenyítés szinte soha nem hozza meg a várt eredményt. Ha nagy ritkán szükségessé válik, hogy erőszakkal megakadályozzuk a kutyát egy bizonyos cselekedet folytatásában, akkor sem szabad ezt nagy erővel vagy agresszívan tenni. A kutya megütésének számos hátrányos következménye lehet. Ingerlékenyebb természetű kutyák hajlamosak a büntetést a büntető személyével azonosítani. Amelyeket bántalmaznak, gyakran nem fogadnak szót, ha hívják őket, félénken összehúzzák magukat a felemelt kéz láttán.
Még rosszabb, ha egy ideges kutyában negatív asszociációk alakulnak ki, és a büntetés emlékét emberhez, kutyához vagy bizonyos környezeti adottságokhoz kötik. Ezek önvédelmi reakciókat válthatnak ki a kutyákból gyerekek, más emberek vagy idegen kutyák ellen.
AZ AGRESSZIÓ ELKERÜLÉSE
Nem ritka dolog, hogy a kutyából agresszív viselkedést vált ki a büntetés. Nagyobb a veszélye annak, hogy egy kutya megharapja saját gazdáját, mint annak, hgy idegeneket harap meg. Ennek oka a nem megfelelő fegyelmezés.
Sok gazda nem akarja fizikailag bántani kutyáját, mert tudja, hogy ettől a rossz magatartás csak fokozódik. Ehelyett megkísérelik úgy tanítani a kutyát mint egy gyereket- megpróbálnak mindent elmagyarázni, mi miért nem helyes. Sajnos ez a fajta nevelés hatástalan, mert a kutyák nem értik az emberi beszédet, a hangszínre válaszolnak. Sok kutya a kiabálást úgy értelmezi, mint bátorítást az ugatásra.
ROSSZ SZOKÁSOK MEGELŐZÉSE
Sok különböző módja van anna, hogy megállítsuk vagy megelőzzük a nem kívánt cselekedeteket. Egyike a jutalmazás elhagyása. Ha egy viselkedést nem kísér jutalom, nem valószínű, hogy ismétlődni fog.
Például sok kutya felugrik, ha üdvözöl valakit. Ez alapjába véve barátságos gesztus, de nem mindenki fogadja szívesen. Ahelyett, hogy nagy hűhót csapunk amikor felugrik, inkább forduljunk el, és ne vegyünk róla tudomást amíg mind a négy lábával nem a földön áll. Dicsérjük meg alaposan ha megfelelően üdvözöl valakit.
A közvetlen kellemetlenség okozása is gyakran használt módszer arra, hogy kutyánkat leszoktassuk a rossz magaviseletről. Ilyenkor a hibás viselkedést valami olyasmivel szakítjuk meg, ami a kutyának kellemetlen- például lefröcsköljük vízzel, vagy nagy zajt csapunk.
A megfelelő nevelés megelőzi a rossz szokások kialakulását, de ha mégis jelenzkeznek, akkor is orvosolhatók türelemmel és szakértő segítségével.
|