Ápolás
Egy bizonyos szintig a kutyák tisztán tartják magukat, mégis gyakran szorulnak segítségre. A tisztálkodás segít megtartani a kutya jó kondícióját, és tetszetős külsőt biztosít számára.
Némelyik fajtának a bundája rendszeres fésülést, kefélést vagy nyírást igényel. A kedvencként tartott kutyák legtöbbjének a körmét is vágni kell.
ÖLEBEK
Ebbe a változatos csoportba egyaránt tartoznak rövid szörű fajták, például a csivava, és egészen hosszú szőrű, időigényes kutyák is, például a máltai pincs.
- A yorkshire terrier és a bichon frisé növekvő népszerűsége szükségessé tette a szőrgondozás könnyített változatának kialakítását, így ma sokuk szőrét rövidre vágják.
- A cavalier king charles spániel selymes, középhosszú bundája fésülést igényel, de nyírást nem.
- A kínai bóbitás kutya lehet szőrös, de születhet szőrzet nélkül is. A szőrzetet viselő egyedeket púderpamacs néven emlegetik. A másik típusa feje, a farka és a lábai kivételével meztelen. Ez esetben a bőr ápolása még fontosabb mint a bundáé.
VIZSLÁK, SPÁNIELEK, RETRIEVEREK
A vadászkutyák nagy része sok fésülést és olykor nyírást is igényel.
- A labrador szőrzetgondozás tekintetében a legkönnyebben kezelhető vadászkutya. Aljszőrzete sűrű, vedlés során több fésülést igényel.
- A magyar vizsla, az angol pointer és a rövidszőrű német vizsla szőrzete nem igényel gondozást.
- A legtöbb szetter és spániel bundája selymes és középhosszú; mérsékelt mennyiségű fésülésre van szükségük. Mindegyiküknek jót tesz egy kis trimmelés a lábakon.
KOPÓK ÉS AGARAK
Általánosságban véve ők rendelkeznek a legkönnyebben kezelhető szőrzettel, inkább csak gyengéd karbantartást igényel.
- A basset hound, a beagle és más hasonló fajták sima, rövid szőrzete kevés ápolást tesz szükségessé.
- A csoporton belül kivétel az afgán agár, melynek formában tartása meglehetősen sok időt és törődést igényel. Aprólékos fürdetése és fésülése órákba telhet.
TERRIEREK
Nagy részének bundája könnyen kezelhető. Szőrzetük általában durva és szálkás.
Egyes terriereket trimmelni kell, ami annyit tesz, hogy eltávolítjuk az elhalt alsó szőrszálakat.
VEGYES HASZNÚ KUTYÁK
Ebbe a csoportba tartoznak az uszkárok. Ezek a fajták igényelnek a legtöbb szőrzetgondozást.
- Az uszkár ,,frizurája" csak egyszerű nyírást igényel. Ezen kívül még fésülés is szükséges.
- A csekély ápolást igénylő, simaszőrű fajták között említhető meg a dalmata, a shar pei vagy a buldogg, az utóbbi kettőnél az arc bőrredőit rendszeresen meg kell tisztítani.
MUNKA- ÉS PÁSZTORKUTYÁK
Bundájuk és ápolási igényük eltérő.
- A munkakutyák nagy része pásztorkutya. Nyájőrző és terelő feladatokat látnak el. A border collie, valamint a bobtail kiadós fésülést igényel, hogy szőrtezük ne váljon keménnyé, gubancossá.
- Sima szőrű ebek is tartoznak ebbe a csoportba. A dobermann, a bullmasztiff és a boxer kevés szőrápolást igényel, de fontos számukra a rendszeres körömápolás.
A SZŐRZET TRIMMELÉSE ÉS NYÍRÁSA
Ha a kutya már teljesen száraz, és átesett a fésülésen is, akkor látszik, hogy hol kell nyírni. A legtöbb kutyát meg lehet nyírni otthon. A hosszabb szőrű vagy különleges szőrgondozást igénylő fajtákat jobb kutyakozmetikushoz vinni.
A kutyát csak akkor szabad nyírni, ha nyugodtan áll vagy ül. Egyszerre csak kevés szőrt vágjunk le.
KÖRÖMVÁGÁS
A legtöbb kutya utálja. A láb nagyon érzékeny terület. Sajnos elég könnyen megsérthetjük kutyánkat körömvágás közben.
A kutya karmának vérellátásért egy ér felelős, ami a karom belsejében van. Ha ezt megsértjük vérzéssel és fájdalommal jár.
Sok gazda inkább állatorvosra vagy kutyakometikusra bízza a körömvágást.
A JÓ KUTYAKOZMETIKUS
Ha olyan kutyánk van, amelynek szakszerű nyírásra, trimmelésre vagy fésülésre van szüksége, vagy esetleg nincs elég időnk rá, keressünk képzett kutyakozmetikust. A következőkre figyeljünk
- mindig legyen kedves és türelmes a kutyával
- csak kivételes esetben használ nyugtatószert
- a környezetnek tisztának kell lennie
FOGMOSÁS
A fogszuvasodás nem gyakori a kutyáknál, de ők is szenvednek fogkőtől és ínybetegségtől, ha nem tartják tisztán a fogaikat. Egyes játékszerek, például rongyok, vagy kemény rágnivalók segíthetnek abban, hogy a fogak felszíne fényes legyen.
A fogmosáshoz a következő lépéseket kell megtenni:
- használjunk kifejezetten kutyák számára készült fogkefét és fogkrémet.
- tegyünk egy kis fogkrémet a kefére, és húzzuk fel az egyik oldalon az ajkat, és előről hátrafelé haladva dörzsöljük a fogakat.
- a legtöbb kutyának időbe tellik míg hozzászokik a fogmosáshoz. Legyünk türelmesek.
A SZEMEK TISZTÁN TARTÁSA
Némelyik kutyának erősen könnyezik a szeme, amitől barnás elszíneződés keletkezik. Tartsuk ezt a területet tisztán úgy, hogy vattával letöröljük a kutya arcát. Soha ne érintsük meg a szemet, ne cseppentsünk semmit bele, hacsak az állatorvos azt nem mondja.
A FÜLEK TÍSZTÍTÁSA
A kutya fülét rendszeresen ellenőrzini kell. A fület felemelve és felfelé- hátra mozgatva könnyen beláthatunk a hallójáratba, hogy lássuk nincs-e ott lerakódott zsír vagy fertőzés. Használjunk nedves kendőt, vattapamacsot, hogy eltudjuk távolítani a piszkot.
Soha ne dugjunk a kutya fülébe semmit. Ha mélyebben van szennyeződés, az már orvosi kezelést igényel.
|