Idegi problémák
Egyes idegrendszeri betegségek az anyagcsere-folyamatokat támadják meg, és a viselkedésre is kihatással vannak. Ugyanekkor ezeket nem szabad összekevernünk az ideges viselkedéssel.
Rohamok
A kutyák rohamainak számos oka lehet, például az agytumor, mérgezés vagy az agyra ható fertőzés - például a szopornyica vagy az agyhártyagyulladás. Az epilepsziás rohamokat okozhatja agyi sérülés, de lehet örökletes is. Azok a kutyák amelyeknek rendszeresen rohamaik vannak, görcsoldó gyógyszert kapnak a roham elfojtására.
Mozgászavar
Az egyensúly és a mozgáskoordináció hiányát okozhatja a középfül megbetegedése. Ugyanakkor az agy vérkeringésének a zavara is okozhat ilyen problémát, ugyanúgy mint az emberek esetében a szélütés, amikor az agy egy bizonyos részén megszűnik a vérellátás. Ez egyensúlyzavaraban, előrebillentett fejtartásban és koordinálatlan testmozgásban mutatkozik meg. A tünetek az idő múlásával enyhülhetnek, és a kutya állapota javulhat.
Gerincvelő
Az idegrendszeri problémák a gerincvelőre vagy a hozzá kapcsolódi idegekre is kihatással lehetnek. A hosszú hátú kutyáknál, pl a tacskónál gyakori gerincbetegség a porckorongok megsüllyedése. Normális esetben az egymástól különálló csigolyákat lágy porcelemek választják el egymástól, amelyeket egy körkörös ínszalag tart a helyén. Ha az ínszalag elgyenül, a porckorong kicsúszhat a helyéről, és a gerincoszlopnak nyomódhat. Ez hátfájdalmakat és a hátsó lábak bénulását okozhatja, de ha a nyakban történik, akkor mind a négy végtagra kihathat. Gyulladásgátló gyógyszerekkel és szigorú pihentetéssel lehet kezelni, de súlyosabb problémával azonnal orvoshoz kell fordulni, hogy megelőzzük a bénulást.
|