Bőrbetegségek, élősködők
A bőrproblémák gyakoriak a kutyáknál, de a helyes étrend és a rendszeres bolhaellenőrzés meggátolja a kialakulásukat.
ÉLŐSKÖDŐK OKOZTA BŐRPROBLÉMÁK
Rengeteg bőrbetegséget okoznak élősködők. Szerencsére valamennyit kordában lehet tartani, ha felismerjük őket.
Bolhák
Ezek a vérszívó rovarok a kutya leggyakoribb élősködői. Leggyakrabban allergiás bőrgyulladást okoznak.
Rühatkák
Ezek a pókszabásúak közé tartozó paraziták belefúródnak a bőrbe, és ott petéket raknak le. Ezek okozzák az irritációt főleg a fülön és a könyöknél. A rühatkák a rókákról terjedhetnek át a kutyűkra, sőt néha még az emberre is. Az ellenük készült sampon megszünteti a problémát.
Kullancsok
Szárnyatlan vérszínó lények, évente egyszer táplálkoznak, megtöltve zsákszerű testüket vérrel, azután lehullanak a földre, hogy szaporodjanak. A kutyák általában akkor szednek össze kullancsokat, amikor magas fűben rohangálnak, mivel a kullancsok felmásznak a fűszálakra, és rákapaszkodnak bármely lehetséges táplálékforrásra. Fontos, hogy a kullancsokat ne csak kitépjük, mert így a feji részük benne maradhat a bőrben. Eltávolításához kérjük állatorvos tanácsát.
Tetvek
Gyakori szárnyatlan rovarok. A szőrzetben élnek, ide rakják petéiket is. Szabad szemmel is láthatóak, erős viszketést okoznak. Rovarírtó samponnal eltávolítható.
Bőrgombák
Különösen a fej környékén és a mellső vágtagokon fordul elő gombás fertőzés, mely körkörös irányú pikkelyes foltokat és szőrhullást okoz. Könnyen átterjed más állatra és az emerre is. A gombásodást gyógyszerrel lehet megszüntetni.
ALLERGIÁS BŐRGYULLADÁS
Viszketéssel járó gyakori betegés, bármilyen kutyát megtámadhat, de néhány fajta pl west higland white terrier és a labrador retriever különösen érzékeny rá. Az intezív viszketés állandó vakaródzáshoz vezethet, amely által elfertőzödhet a bőr.
Leggyakrabban bolhák nyála vált ki allergiát, de més tényezők még fokozhatják a problémát. Bizonyos esetekben érzéstelenítőt vagy gyulladásgátló gyógyszereket adhatunk, amelyek megfézeik a viszketést.
BŐRDAGANATOK
A bőrdaganatok gyakran veszélytelenek, de mégis bármilyen rendellenes dudort meg kell vizsgáltatni az állatorvossal. Ha bármilyen kétség felmerül el kell távolítani, és mintát kell küldeni laborvizsgálatra, hogy megtudjuk vezethet-e ez további problémához.
BOLHAMENTESÍTÉS
A bolhák a kutyák leggyakoribb bőrparazitái. Ezek a szárnyatlan rovarok általában barnák, hosszúkás testük van, és erős lábuk ami lehetővé teszi hogy nagy távolságra tudjanak ugrani.
A bolhák életciklusai
- A kifejlett bolhák a gazdaállaton élnek, ahol vért szívnak, párosodnak és elpusztulnak. Egy nőstény kb 200 petét rak le egész életében.
- A peték a földre hullanak, kikelnek a lárvák, melyek bemásznak az ágymenűbe vagy a szőnyegbe.
- Kb két hét múlva a lárva bábbá alakul, védőburok veszi körül. Ebben az állapotban évekig pihenhetnek ha nem zavarják meg őket.
- A mozdulatlan báb akkor ébred fel, ha bármilyen rezgést észtel, ami jelzi számára hogy gazdaállat van a közelben.
Bolhairtók
- A környezetre ható készítmények arra alkalmasak, hogy csökkentsék a bolhák számát.
- Rovarirtó szerek sokféle formában kaphatóak.Ezeket arra fejlesztették ki, hogy megoljék a kutyán lévő kifejlett bolhákat.
|