Az emésztő- és légzőrendszer betegségei
A kutya légző- és emésztőrendszere érzékeny a betegségekre, melyek lehetnek veleszületett rendellenességek, fertőzések vagy egyszerű irritációk. Különösen gondos bánásmódot igényelnek.
FELSŐ LÉGÚTI MEGBETEGEDÉSEK
A felső légúti szakaszhoz tartozik az orrüreg, a torok és a tüdőkbe vezető fő légutak. Különböző betegségek támadják meg ezeket a szerveket.
Kennelköhögés
Ez a köhögés száraz, erős, még ha nem is túl súlyos, többnyire akkor is antibiotikumos kezelésre van szükség. A beteg kutyát el kell különíteni, mert ez a betegség ragályos.
Idegen test
A tulajdonosok gyakran azt gyanítják, hogy a kutyájuk azért köhög, mert idegen test akadt meg a torkukban. Ilyenkor a kutya lehangolt. Krákog, nyáladzik, hányingere van, ls nem tud lenyelni semmit. Általában érzéstelenítőt kell adni a kutyának, hogy eltávolíthassuk az idegen testet.
Az orr betegségei
Számos probléma okozhat tüsszögést, illetve az orrlyuk váladékozását. Az ok lehet allergia, az orrban lévő idegen test, daganatok és vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzések. Az orrtunorok inkább az öregebb kutyáknál gyakoribbak, és akár rosszindulatú is lehet.
Légcsőbénulás
Idegeknek a sérülése okozza, amelyek a hangszálakat nyitják szét, amikor a kutya levegőt vesz- Idősebb kutyáknál jelentkezhet néha. A kutya köhög, hangosan lélegzik, nehezen ugat. A testsúlycsökkentés segíthet, de gyakran szükség lehet operációra is.
Meghosszabodott lágy szájpadlás
A lágy szájpadlás megnagyobbodása elzárhatja a légcsövet. Et viszonylag gyakran előfordul a rövid orrú fajtáknál. Ilyenkor a torok hátsó részében található lágy szövet a normálisnál kisebb helyre szorul, így a szájpadlás összeér a gégével. Súlyos esetekben sebészeti úton orvosolható.
ALSÓ LÉGÚTI MEGBETEGEDÉSEK
Ezek a betegségek a kisebb hörgöcskéket és magát a tüdőt érintik, köhögést, csökkent mozgásképességet, valamint légzési nehézséget okoz. A megfelelő kezelés előtt mellkasröngent készítenek, hogy feltárják a probléma okát.
Tüdő- és mellhártyagyulladás
Ezek a súlyos betegségek antibiotikumos és gyulladáscsökkentő kezelést igényelnek. A tüdőgyulladás a tüdő fertőzése, a mellhártyagyulladás a körülötte lévő hártyákra hat. A tüdőbe kerülő folyadék szintén tüdőgyulladást okozhat, ezért figyelnünk kell folyékony gyógyszerek beadásánál, hogy a kutya lenyelés helyett nehogy belélegezze a folyadékot.
Tüdővizenyő
Szívbetegségek gyakran okozzák a tüdő vízzel való telítődését, amit vízhajtó gyógyszerekkel kezelhetünk.
Tüdőrák
Ez a gyakran végzetes betegség elég gyakoria kutyáknál. A daganatok lehetnek elsődlegesek, amelyek a tüdő szöveteiben keletkeznek, vagy áttételesek, amelyek a test más részeiről terjednek át a tüdőre.
EMÉSZTÉSI ZAVAROK
A kutyák hajlamosak amohóságra, és gyakran megbetegedhetnek aattól, hogy emészthetetlen vagy romlott ételeket esznek. A hirtelen étrendváltozás is okozhat problémákat.
A kemény tárgyak, mint például a csontok, megragadhatnak a nyelőcsőben, gyomorban vagy az emésztőrendszer alső szakaszaiban, és sebészeti eltávolításra lehet szükség. Ha a kutya rendszeresen hány, legyengülhet és kiszáradhat. Szükség lehet vérvizsgálatra a probléma okának megtalálására és a szervezet folyadékvesztésének pótlása céljából.
Hasmenés
A hasmenés nem fenyeget kiszáradással mindaddig, amíg a kutya eleget iszik. Az enyhe lefolyású esetek hamar gyógyulnak, ha a kutyát pár napra diétára fogjuk, majd fokozatosan visszatérhetünk a megszokott étrendhez.
|