Kántor
A nyomozó zseni
A sikeres rendőrkutyát halála után a Bűnügyi és Rendőrségtörténeti Múzeumban helyezték el.
Kántort, a német juhász rendőrségi kutyát Szamos Rudolf könyve, a Kántor nyomoz, illetve az ebből készült akciókrimi tévésorozat tette híressé. A film sikerét jelzi, hogy az utolsó mondat szállóige lett: ,,Kérünk engedélyt örülni!" - mondta a rendőr a sikeres nyomozás végeztével, és Kántor már repült is a gazdi nyakába. Az alapötlet egyébként hasonló a nagy sikerrel futó Rex felügyelő című sorozathoz, ám lényeges különbség hogy Kántor kutya valóban létezett!
Tóth Tibor 1953-ban részt vehetett az első nyomozókutya-kiképzésen. Hosszas válogatás után választotta ki a hathónapos Kántort. A következő 11 év alatt 536 bűneset felderítésében vetek részt.
Kántor imádott dolgozni: elég volt a dicséret, más jutalmat nem is kért. Szimata legendás vot, csakúgy, mint a munkabírása.
Kántor 1964-ben a határnál elhelyezett aknára lépett, miközben egy bűnözőt üldözött, és sérülései végzetesnek bizonyultak. Kitömték, és mint minden idők legnagyszerűbb magyar nyomozókutyáját a Bűnügyi és Rendőrség-történeti Múzeumban helyezték el.
A valaha élt legeredményesebb magyar nyomozókutya Kántor, a német juhász volt. Vezetőjével Tóth Tiborral 1953 és 1964 között dolgozott együtt és munkájukat érdekességek, sok dicsőség, és egészen hihetetlen számok jellemzik:
- Vezetője fiatal kutyák bemutatásakor az utolsó 3 kutya közül választotta ki azt, aki a legjobban felfigyelt a hangjára.
- 11 év alatt Kántor a jegyzőkönyvek tanusága szerint 78.000 kilométert tett meg nyomon.
- Élete során 536 bevetésből 279 alkalommal volt sikeres, ezzel minden idők legsikeresebb rendőrkutyája.
- Munkája során 1,2 millió forintnyi betörés és lopás során eltulajdonított értéket szerzett vissza (ne feledjük, az ötvenes hatvanas évekről van szó, amikor 1,70 Ft volt egy kiló kenyér...)
- Tóth Tibor 3 év alatt dolgozta ki azt a szagazonosítási módszert, melyet azután egész Európában alkalmaztak.
- Kántort egyetlen ember etethette: saját gazdája. Rajta kívül senkitől nem fogadhatott el ételt.
- A leghosszabb követése másfél napig tartott, több mint 100 kilométeren keresztül.
- 1964-ben Kántor egy határsávban elhelyezett aknától pusztult el. Vezetője 100 szál vörös rózsával búcsúzott tőle.
- 1975-ben öt részes filmsorozatot készítettek a világhírű rendőrkutya kalandjai alapján, amiért 6 millió forintot fizettek a rendőrségnek, továbbá Tóth Tibort is alkalmazták tanácsadóként, óránként 800 Forintos órabérben.
- Kántort a filmsorozatban fia, az előnyösebb külsejű, de jóval szerényebb képességű Tuskó alakítja.
|