Öregszik a kutya?
A magyar gazdik nem tudják, hogy kedvencük már 7 éves kor felett időskorba lép – derült ki az ELTE Etológia Tanszék és a Pro Plan nyáron elvégzett közös kutatásából.
A felmérésben azt vizsgálták, hogy a hazai gazdák mennyire vannak tisztában kutyájuk öregedésével. Dr. Pongrácz Péter etológus hasznos tanácsaival együtt összefoglalja a felmérés legfontosabb eredményeit. Ellentétben a vadon élő állatokkal és a háziállatok többségével, a kutyák nagy része megéli az idős, sőt, sok esetben az igen idős kort is. Az öregedéssel, az idős korral együtt járó kellemetlen jelenségek, a testi és szellemi leépülés a kutyákat is érinti, ami természetesen hatással van a kedvencét gondozó és szerető emberek mindennapjaira is.
Míg az emberi öregedés jeleit, problémáit jól ismerjük, az öreg kutyák jellemző viselkedési zavaraira, az öregedés magatartást befolyásoló hatásaira csak nemrég figyeltek fel a kutatók. Az ELTE Etológia Tanszékének munkatársai kérdőíves felmérést végeztek magyarországi kutyatartók körében. Közel 900 kérdőív eredményeiből kiderül, miként észlelik és tapasztalják magyar kutyatartók kedvenceiknél az öregedésre utaló viselkedési változásokat.
A kutatásból kitűnik, hogy a kutyatartók már 7 éves kor környékén felfedezik az állat viselkedésében az öregedési tüneteket (aktivitás csökkenés, szellemi teljesítmény/ engedelmesség romlása, szobatisztasági gondok), de érdekes módon ennek ellenére 9-10 év körülre teszik az öregkor kezdetét. Az is kiderült, hogy minél idősebb kedvence van valakinek, annál idősebb kort fog megjelölni arra nézve, hogy mikortól számít korosnak egy kutya. Így sajnos gyakran csak évekkel később kapja meg a kutya azt a gondoskodást, ami egy idős ebnek kijárna.
|