Tudtad?2013.11.02. 13:48, Ildi
A kutatók szerint a kutyák a csimpánzoknál jobban követik az olyan emberi jelzéseket, mint a valamire/valakire való kézzel való rámutatás, vagy a szemmozgás.
Becslések szerint több mint százmillió kutya él a világon.
A kutyák orra 44-szer érzékenyebb az emberekénél.
Míg az ember 5-10 millió szaglóreceptorral bír, a kutyák közel 220 millióval.
A kutyák egy adott hangot négyszer olyan messziről képesek meghallani, mint az ember.
Egy kétszáz hivatásos kutyaszakértőből álló zsűri felmérése a border collie-t találta a legintelligensebbnek a vizsgált 110 fajta közül.
A labrador retrievereket eredetileg halászhálók visszahozására tenyésztették ki.
A kutyák kevesebb mint 14 ezer évvel ezelőtt váltak le a farkasokról.
A kutya az első háziasított állat.
A kutyák és a farkasok genetikai állománya szinte teljesen megegyezik.
Az első kutyák hétmillió éve érkeztek Európába.
Az ebtenyésztő egyesületek és a kutyakiállítások története a 19. században kezdődött.
A brit ebtenyésztő egyesület 1873-ban alakult meg.
Az angliai Crufts a világ legnagyobb szabású kutyakiállítása.
Az első szervezett kutyakiállítást 1859-ben tartották az Egyesült Királyságban.
A 2008-as kiállításon közel 23 ezer kutya versengett.
A Crufts kutyakiállítást egy hajdani kutyaeledel-kereskedő hozta létre, akinek magának soha nem volt saját négylábúja.
Egy több mint háromezer éves egyiptomi ábrázoláson kutyákkal vadászó emberek látszódnak.
A római harcosok nagy termetű kutyákat is bevetettek a csatákban.
Jelenleg több mint négyszáz kutyafajtát tartanak számon a szakértők.
A kutyák egészsége és jóléte érdekében a Brit Ebtenyésztők Egyesülete 2008 októberében kiadott egy valamennyi fajtát felölelő normagyűjteményt.
1900 óta a legtöbb új kutyafajta kitenyésztésénél a megjelenés volt az egyedüli szempont.
6 mítosz a kutyáról2013.11.02. 13:29, Ildi
Forrás: kutya.hu
1. mítosz: A kutya kedvenc csemegéje a csont.
Tény: a kutya nagyobb mennyiségű csonttal történő etetése egyértelműen nem tesz jót az állatnak. Azon kívül, hogy a kutyus – a csont alacsony tápértéke miatt - nem lakik jól, a főtt, belül üreges szárnyas-csontok kifejezetten életveszélyesek lehetnek számára. Mivel e csontok szilánkosra törnek, komoly szájüregi és belső szervi sérüléseket okozhatnak ebünknek.
2. mítosz: Akkor egészséges a kutya, ha hideg és nedves az orra.
Tény: Az ebek orra általában nedves, de önmagában az orr-szárazság még nem utal feltétlenül betegségre. Ha forró és száraz az orr, ráadásul a kutya bágyadt, étvágytalan, már okkal gondolhatunk kóros állapotra. Viszont ha kutyánk orra nedves, hideg, de váladékozik, az is betegség, megfázás jele lehet.
3. mítosz: A kutya farok-csóválása mindig elégedettséget, örömöt jelez.
Tény: A kutyák egyik leggyakrabban alkalmazott testbeszéd-fajtái közé tartozik a farkcsóválás. Azonban nem csupán a barátságos, boldog eb csóválja a farkát, hanem az is, amelyik agresszióját, domináns mivoltát, vagy éppen félelmét kívánja kifejezni. Egy erőszakosan közeledő ebnél a farok tartása magasabban van, mint a játékos, kedves kutyánál. Önmagában a farok mozgatása tehát a kutyáknál még nem biztos, hogy barátságos szándékot takar. Nézzük meg jól az állat testtartását, füleit, szemeit, mert csak így tudhatjuk meg, mi lakozik a kutya bensőjében.
4. mítosz: Ha megszorozzuk 7-tel a kutya életkorát, megkapjuk, mennyi idős lenne emberi léptékkel mérve.
Tény: ez a számítási mód meglehetősen csalóka. A kutya az első életévében rengeteget fejlődik, hiszen egy éves korára már ivarérett, két éves korára eléri a felnőtt kort. Így inkább azt mondhatjuk, hogy a kutyák első éve – emberi mércével számolva – 15 évnek, a 2. életév további 5-10 évnek felel meg. Ettől kezdve pedig minden „kutya-év” hozzávetőlegesen 5 emberi esztendő lehetne átszámolva.
5. mítosz: A kutyák nem látnak színeket.
Tény: Mivel a kutyák alapvetően ragadozó állatok, melyek hajnalban, vagy szürkületben vadásztak, szemükben a fényérzékelő receptorok fejlődtek jobban. Ennek megfelelően kedvenceink kevésbé erőteljesen érzékelik az egyes színeket, mint mi. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne látnák a színeket.
6. mítosz: A kutyák nem a szavak értelmét, csak a hangsúlyt és a hangok erősségét érzékelik és cselekszenek annak megfelelően. Tény: sokáig valóban az a nézet tartotta magát a tudomány világában is, hogy a kutyák számára az emberi nyelv érthetetlen és értelmetlen hangok összessége. Mára már ez az álláspont megdőlni látszik. A legújabb kutatások rámutattak: egy átlagos képességű eb 30-40 emberi kifejezést ismer, a legintelligensebbek „szókészlete” pedig 150-200 szó körül mozog. Az ebek – egy másfél-kétéves gyermek szintjéhez hasonlatosan érzékelik és értik meg a beszédünket.
Szomorú történet2013.11.02. 10:04, Ildi
Nem igazán emlékszem a helyre, ahol születtem. Szûk volt és sötét, és az emberek sohasem játszottak velünk. Emlékszem Anyura és az õ puha bundájára, aki sajnos gyakran beteg volt és sovány. Alig tudott tejet adni nekem, a bátyáimnak és a húgaimnak.
Emlékszem közülük sokan elpusztultak, még mindig nagyon hiányoznak nekem. Emlékszem viszont a napra amikor elválasztottak Anyutól. Olyan szomorú voltam és féltem is, a tejfogaim épp csak kinõttek és nagyon is Anyuval kellett volna maradnom még, de õ beteg volt és az Emberek állandóan azt mondogatták, hogy pénzre van szükségük és elegük volt a rendetlenségből, amit a húgaimmal csináltunk.
Betettek minket egy ketrecbe és egy idegen helyre vittek. Csak kettõnket. Összebújtunk és nagyon féltünk, és még mindig egyetlen kéz sem jött hozzánk cirógatni, vagy babusgatni. Csak az a sok fény, hang és szagok!
Háziasítási kísérletek2013.11.02. 07:54, Ildi
Forrás: wikipédia
Beljajev-kísérlet
A Beljajev-kísérlet során kutyák háziasításával kapcsolatban rókákkal végeztek kísérleteket. Kiválasztottak néhány hím és nőstény rókát, és az emberrel barátságosabbakat tenyésztették tovább (ez volt az egyetlen szelekciós szempont). Néhány generáció után egyre több kutyára jellemző viselkedési és külső jegy jelent meg a populációban.
Az ELTE kísérlete
Az ELTE munkatársai 2002 és 2003 között 13 farkas és 11 kutyakölyköt neveltek fel családi körülmények között. A kísérletet Horkai Zoltán szelídített farkasai ihlették (bár korábban már a Kőszívű Ember fiai című film forgatásához is szelídítettek farkaskölyköket).
A farkaskölyköket az önként vállalkozók saját otthonukban nevelték 5 napos koruktól kezdve napi 20-22 órát együtt töltve (ide értve az együtt alvást is). A program folyamán a kölykök részt vettek a nevelőik összes napi programjában.
Wolf Science Center-ben zajló kísérlet
A Bécsi Egyetem és a bécsi Állatorvosi Egyetem Virányi Zsófia vezetésével a Wolf Science Centerben 2008-óta tart 14 farkast és 13 kutyát, a farkaséhoz hasonló falkakörülmények között. A kutatás célja a farkasok és kutyák közösségi viselkedésének összehasonlítása, amikor az ember nem veszi át a vezető szerepét.
A domesztikáció szakaszai
-
kb. 15 000 éve: általánosan, farkasfajtától különböző módon az ember közelében élő állatokban csökken az ember iránti agresszió.
-
kb. 14–15 000 éve: az ember letelepedett életmódot alakít ki, ezzel párhuzamosan elkezdődik a farkasfélék irtása, így nő a falkák szaporodási izolációja, kialakulnak helyi változatok.
-
Kr. u. 1. század: Columella olyan kutyák tenyésztését javasolja, melyek megjelenési formája eltér a farkasétól (pl. a pásztorkutya legyen fehér, a juhászkutya legyen fekete)
-
19. század vége: a tudatos, fajta szerint szelektált kutyatenyésztés kezdete (1873: az első ebtenyésztő egyesület Nagy-Britanniában) különböző, de hasonló karakterű egyedek).
A kutyás...2013.11.01. 17:09, Ildi
A kutyás:
... egy speciális fajta, melyet az FCI nem ismer még el.
... azt hiszi mindenki tart kutya ketrecet a nappalijában.
... a lakása kissé fut, de a kennel sora makulátlan.
... bármikor talál karnyújtásnyira egy kiállítási katalógust.
... gyerekei 5 évesen többet tudnak a méhecskékről, mint a legtöbb ember 40 évesen.
... kis tehergépjárművet, egyterűt, kombit vezet.
... a hétvégenként sose elérhető, mert kiállításon van.
... örömmel vezet le 600 km-ert, költ 10.000-et benzinre, 30.000-et szállásra és nevezési díjra, 10.000-et ételre, csak hogy hazahozzon egy 100 Ft-os szalagot.
... a gyerekei a szuka szót teljesen otthonosan használják.
... örökzöld, pompás kertje, termő gyümölcsfái vannak, de a permetezésről hallani se akar.
... gond nélkül felkel 6-kor, hogy megsétáltassa kedvenceit, illetve odaér 8-ra bármely kiállításra, de a munkahelyére nehezére esik 9-re beérni.
... szívfájdalom nélkül eladja belvárosi lakását, hogy egy tanyára költözzön.
... soha nem marad le egy nevezési határidőről sem, de a kocsi részletet mindig késve fizeti be.
... órákon át képes beszélni telefonon egy másik kutyással, olyan nyelvet használva, amit más nem ért.
... szülei meg vannak győződve róla, hogy teljesen bekattant.
... kutyás barátai szerint irigylésre méltó életet él.
... mind bolond.
|