Kicsik és nagyok2013.10.17. 12:16, Ildi
Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu
Az emberi beszéd megértése2013.10.16. 07:04, Ildi
Forrás: kutya.hu
A kutyák nemcsak vizuálisan figyelik embertársaikat, hanem nagy figyelemmel hallgatják azokat az akusztikus jeleket is, amelyeket az ember produkál. Ez talán a szagokat és a testbeszéd jeleket követő harmadik legfontosabb információforrásuk a környezetükben élő emberek irányából.
A kutatásoknak ezen a területen is jelentős eredményeket sikerült felmutatniuk. Ma már ismert tény, hogy az egyszerű engedelmességi vezényszavakon kívül (Ül!, Fekszik!, Marad! stb.) a mondatokba foglalt szavakat is kihallják, és ennek megfelelően, legalábbis a gazdi értelmezése szerint, az egész mondatot értelmezik.
Annak a kutyának, amelyik jól ismeri a sétál szó jelentését, nem jelenthet akadályt, hogy az "Akarod, hogy a gazdi ebben a rossz időben is kimenjen veled sétálni?" kérdő mondatra farkcsóválva meginduljon az ajtó irányába, boldoggá téve ezzel a gazdit, aki ezúton is meggyőződött a kutyája okosságáról. Értelmezése szerint ugyanis a kutya nemcsak, hogy megértette a nem is éppen rövid, bővített kérdő mondatot, hanem reakciójával egyben kutyanyelven választ is adott az emberi beszédre. A lipcsei Max Planck Intézet tanszékén végzett kísérletekkel azt is sikerült megtudni, hogy milyen módszert alkalmaz Rico, a rendkívül tehetséges border collie annak érdekében, hogy az elmúlt évek során 250 emberi szót (javarészt tárgyak neveit, beleértve a teljes német ABC fából kialakított betűit is) sikerült elsajátítania.
-
A tárgyak és a gazdi két külön, optikailag elválasztott helyiségbe kerültek elhelyezésre, kizárva mindenféle manipulációs lehetőséget mindkét fél számára.
-
A gazdi az egyik helyiségből küldte Ricót a másikba - ahol senki nem tartózkodott, csak kamerás megfigyelés volt -, hogy hozza el ezt vagy azt a tárgyat.
-
Ezzel bizonyíthatóvá vált, hogy Rico jól működő koncepciót alakított ki önmagában, ami azt jelenti, hogy az adott szóval összefüggő tárgyról az agyában absztrakt, vizuális elképzelést tudott kialakítani.
Tanulási módszerének vizsgálata során négy, már korábban ismert tárgy közé egy ismeretlent kevertek, és az ismeretlen tárgy nevének kimondásával kérte a kutyát a gazdi a tárgy hozatalára a másik helyiségből. Az esetek nagy részében sikerült a kutyának kizárásos alapon (fast mapping) megállapítania, hogy az elhangzott ismeretlen szó csakis az ismeretlen tárggyal lehet összefüggésben. Ebből azt a következtetést volt képes kialakítani, hogy az ismeretlen tárgyat nevezi a gazdi az ismeretlen szóval, tehát azt kell átvinnie a másik helyiségbe a gazdihoz. Ez által Rico gyakorlatilag egy új szót tanult meg. Ez a módszer az új szavak és fogalmak tanulására teljes mértékben megegyezik azzal, ahogyan egy beszélni tanuló kisgyerek tanulja az új emberi kifejezéseket.
Kerékpározás kutyával2013.10.15. 16:02, Ildi
Forrás: kutya.hu
Sokan úgy vásárolnak kutyát, hogy kifejezetten megkérdezik a tenyésztőtől, alkalmas-e kerékpár melletti futtatásra. Ugyanis amikor kutyafajtát választunk, mindenképpen szempont, ha van egy hobbink, és abba a kutyát is be tudjuk vonni. Ilyen a tavasz beköszöntével a kerékpározás. Azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy nem lehet felkészítés nélkül nekivágni a nagyvilágnak, hiszen ahogy mi, úgy a kutyánk is keveset mozgott. Bár az is előfordulhat, hogy a gazdi nem lesz képes lépést tartani a kutyájával hosszú távon.
A kerékpár használatával nagyon kell vigyázni, ugyanis kényelmesen rajta ülve nem mindig tudjuk érzékelni a kutya fáradtságát. Fontos a fokozatosság elvének betartása és ez minden alkalomra igaz. Ha erről megfeledkezünk tragikus következményei lehetnek a feledékenységünknek, hiszen könnyedén lehetnek a kutyának szív, keringési, légzési és egyéb súlyos problémái. Ahogy minden sport előtt, itt is fontos a bemelegítés. Ez lehet játék a többi kutyával, vagy egy könnyed, 10 perces játék a labdával, vagy futkározhat vele a gazdi is, rendkívül élvezetes a kutya számára. Néhány perces úszás is kiváló bemelegítés lehet, persze ha az idő, a helyszín és a fajta sajátosságaival nem ellentétes. Amikor megkezdjük a futtatást, az első hónapban alkalmanként 200-300 méternél többet ne fusson a kutya a kerékpár mellett. A fokozatosan terheljük a kutyánkat, hosszú távon egészségkárosodás nélkül igazi hobbivá növi ki magát ez a gazdival eltöltött esemény.
Rollerező kutya2013.10.15. 07:32, Ildi
Forrás: haziallat.hu
Gyorsasági világrekordot állított fel rollerezésben Norman, az amerikai celebkutya - állítják egy pénteki egyesült államokbeli jótékonysági verseny szervezői.
A roller- és bicikliprodukcióiról már jól ismert franciajuhásznak az új világcsúcs felállításához kevesebb mint 30 másodperc alatt kellett megtennie 30 métert, ami sikerült is neki, sőt jócskán túlteljesített, mivel 20 másodperc alatt végigviharzott egy tornatermen a Georgia állambeli Mariettában.
Az eseményről videofelvételt is közzétevő Fox 5 televízió szerint ezzel a teljesítménnyel Norman bekerülhet a Guinness Rekordok Könyvébe. A győztes futam után a kutya kerékpárra pattant, de már verseny kívül, csak a közönség szórakoztatására.
A The-Scooter-Dog néven is emlegetett kutya gyakori vendége az amerikai tévéstúdióknak, a rollerezéseiről és biciklizéseiről készült videoklipeket százezrek töltik le az internetről.
A világrekord egyelőre nem hivatalos, azt a Guinness ellenőreinek még hitelesíteniük kell. Norman vasárnap ünnepli 4. születésnapját.
A kutyák felismerik fajtársukat képről2013.10.14. 22:35, Ildi
Forrás: haziallat.hu
A kutyák képesek felismerni és csoportosítani fajtársaik fotóit, függetlenül attól, hogy azok melyik fajtához tartoznak - fedezték fel francia kutatók.
A Dominique Autier-Dérian tudós vezette csapat kilenc házi kutyával végezte el a maga nemében egyedülálló kísérletsorozatot. Kutyákról, vadállatokról és emberekről készült fotókat mutattak az ebeknek egy képernyőn, összesen 144-et. Mivel egyéb érintkezési vagy kapcsolatteremtési módra nem volt lehetőségük, kizárólag vizuális felismerő képességükre hagyatkozhattak. A monitoron megjelenő fotók közül úgy tudtak választani, hogy meg kellett nyomniuk a megfelelő érintőgombot.
A kísérletek alapján a kutatók úgy találták, hogy a kutyák nemcsak képesek voltak vizuálisan felismerni fajtársaikat, hanem egyúttal be is sorolták őket egy különálló kategóriába, még akkor is, ha a fotókon a legkülönbözőbb fajták - vagy éppen keverékek - voltak képviselve, a németjuhászoktól az uszkárokig. (A kutyák faján belül mint négyszáz fajtát tartanak nyilván.)
Az eredményeket az Animal Cognition című szakfolyóiratban ismertették részletesen a kutatók.
|